Çocuğa İsim Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuğa İsim Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Geçmişte ve özellikle de daha az gelişmiş yerlerde bazen aileler çocuklarına olumsuz anlamlar içerebilecek isimler koyabiliyor. Erkek evlat isterken kız evladı olunca konulan isimler gibi. Bu istisnai durumları saymazsak, her anne ve baba çocuklarına güzel isimler koymak ister.  Bu yazımız da siz değerli okurlarımız için isim verirken dikkat etmemiz gereken kriterleri yazdık.

1.Anlam

Çocuğunuza ismi verirken isminin ne anlama geldiğini araştırmanız gerekir. Bu araştırmanızı sadece kendi diliniz veya bölgenizle sınırlı kalmamalı. Sizin yaşadığınız bir yerde çocuğunuza vereceğiniz bir ismin olumsuz anlamı yokken başka bir bölgede veya yerel dillerde olumsuz anlamlar içerebilir. Aynı şekilde yabancı dillerde de olumsuz anlamlar içerebilir. Bu yüzden araştırmanızı detaylı yapmanız gerekebilir.

2.Telaffuz

İsim verirken ki 2. en önemli kriterimiz ismin nasıl söylediğidir. Bir ismin anlamı çok güzel olabilir ancak nasıl telaffuz edildiği de önemlidir. Bilerek yapılan telaffuz yanlışları veya telaffuz hataları ismi başka anlamlara çekebilir. Bu yüzden bebeğinize isim verirken ismin telaffuzuna dikkat etmelisiniz.

3.Ad ve Soyad Uyumluluğu

Bu madde de aileler sıkça hatalar yapmaktadır. Bu yüzden ailelerin daha dikkatli olmasını istiyoruz. Bu madde şunu anlatmaktadır;  Bebeğinize X ismini vermek istiyorsunuz  ve detaylı incelemeler yaptınız ismin olumsuz bir özelliğini bulamadınız. Ancak çocuğunuz X ismi taşırken yanına alacağı Y soyadı ile birlikte kullanıldığında ortaya olumsuz özellikler çıkarabilir. Bu yüzden Ad ve soyad uyumluluğunu dikkat edin.

4.İsim ile özdeşleşmiş önemli kişiler;

Bazı insanların ismi kafamıza öyle kazanmıştır ki o ismi duyar duymaz ya severiz Mustafa Kemal gibi veya nefret edersiniz “Yezid” gibi.  O yüzden isim verirken bu ismin biri ile özdeşleşip özdeşleşmediğini iyice bakmanız gerekli. Eğer biri ile özdeşleştiğini düşünüyorsanız, bu kişi hakkındaki düşünceleri detaylı araştırmalısınız.

5.Türkçe Karakter;

İsmininanlamineki ekibi olarak bizim için çok önemli bir kriter olmamasına rağmen mail adresi alırken veya yurtdışında sorunlarla karşılaşmamak için çocuğunuza “ğ” gibi Türkçe karakterler içeren isimler vermekten kaçınabilirsiniz.